Vahit YILMAZ

Vahit YILMAZ

23 Mart 2020 Pazartesi Saat 01:55
Coronavirüs (Koronavirüs)'ün Etkileri

Değerli okuyucularım, bundan böyle her hafya gündeme dair bölgenin ilk yerel haber sitesi Akçakale.com'da sizlerle hasbihal edip fikirlerimizi paylaşacağız. Bu vesileyle değerli Akcakale.com yönetimine teşekkür ederim.

****

Coronavirüs (Koronavirüs)'ün Etkileri

Gündeme dair dedik ya, ilk yazımızın konusu tüm dünyayı kasıp kavuran ve hayatı durma noktasına getiren ve milyonlarca insanı tedirgin eden salgın hastalık Coronavirüs (Koronavirüs) ile ilgili tabi ki.

Coronavirüs (Koronavirüs), Çin'in Wuhan eyaletinde 30 Aralık 2019 tarihinde ilk vakanın tespit edilmesi ile duyuldu. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü (World Helalt Organization, WHO) tarafından "COVID19" olarak tanımlandı.

Çin'den sonra İran, İtalya, İspanya'da yaygın olmakla birlikte diğer ülkelere de sıçradı. Virüs, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 15 Mart 2020 tarihi itibariyle 96 ülkede görüldüğü.

Çok hızlı yayılabilen ve daha çok 60 yaş üzeri insanlarda görülen Coronavirüs (Koronavirüs), tüm dünyayı tedirgin etti, bugün itibariyle dünyada 333.164 kişi enfekte oldu ve 14.449 kişi COVİD19' a bağlı olarak hayatını kaybetti maalesef.

Türkiye ise dört bir tarafını saran virüsten, sağlık alt yapısının son yıllarda güçlendirilmiş olması, sağlık personelinin yeterli düzeyde olması ve özverili çalışması ve Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan'ın atamış olduğu Sağlık Bakanımız Sn Fahretttin Koca'nın varlığı sayesinde uzun süre kendini korumayı başardı. Ancak Türkiye, eninde sonunda salgının geleceğini de biliyordu.

Sağlık Bakanı Fahretttin Koca, ilk günden işin ciddiyetini anladı ve bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu'nu oluşturdu. Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda adım adım salgına hazırlandı. Okullar tatil edildi, İran, Irak' ve İtalya'dan tüm sınır ve gümrük kapıları kapatıldı; sahra hastaneleri oluşturuldu, yurtdışındaki vatandaşlarımız acilen tahliye edildi. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer tüm bakanlıklar gerekli tedbirleri aldı. Son olarak da zorunlu olmadıkça vatandaşların evden çıkmaması yönünde tavsiyeler edildi hatta İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile 65 yaş üstü vatandaşların daha çabuk enfekte olması ve bu yaş grubunda ölüm oranın daha yüksek olması nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildi.

Ülkemizin genel itibariyle bu salgın ile mücadelesi, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Amerika ve diğer ülkelerden kat be kat daha iyi olduğunu ifade etmek istiyorum. Ülkemizin bu başarısı yurtdışından gelen insanlarımızın karantina süresi bittiğinde daha net anlaşılacaktır.

Peki bundan sonraki süreçte dünyayı, ülkemizi ve bölgemizi ne bekliyor?

Dünya'nın eskisi gibi olamayacağı, 21. yüzyıla özgü bir düzen inşa edileceği ifade edilmektedir. Sermayenin Amerika'dan Çin'e kaymış olması, Çin merkezli "Bir Kuşak Bir Yol Projesi" ile Pekin'den Londra'da uzanan bir lojistik ağı ve internet (Blockchain) odaklı, sanal para (Bitcoin), ve ulus üstü yeni tip insan alışkanlığı tahayyülü ile yeni senaryolar öngörülüyor.

Türkiye ise dünyadaki bu hızlı değişime kendini hazırlamaktır. Her ne kadar bazı Ortadoğu ülkelerince şiddetle karşı çıkılmasına rağmen, köklü bir medeniyetin ve imparatorluk bakiyesi bir ülke olması hasebiyle İslam Dünyasının ağabeyi konumundadır. Bugün, Müslümanları ilgilerinden herhangi bir meselede gözlerin ilk çevrildiği ülke konumundadır. Yeni dünya düzeninde özgül ağırlığı ile İslam Dünyası, kendi başına bir denge olacaktır.

Olumsuz bir durum gibi görülen salgın, tarım şehri olan Şanlıurfa için ise değerlendirilmesi halinde büyük bir şans olabilir. Coronavirüs (Koronavirüs) ile başta Avrupa'daki olmak üzere, tüm metropollerde insanlar gıda stoklamaya başladılar. Televizyonlarda insanların market raflarını nasıl boşaltığını, 1 kg bulgur, 1 paket makarna için nasıl birbirini ezdiğini gördük.

Gıda ürünlerinin yetiştirilmesi ve işlenmesinin son derece hayati olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

Başta Harran Ovası ve diğer tarım havzalarını betonlaştırmadan korumalı, 7'den 70'e herkese gıda üretimin stratejik bir konu olduğunu anlatmalı ve her ne olursa olsun üretmeye devam etmeliyiz.

Sonuç olarak Coronavirüs (Koronavirüs) ile;

➡️Çin darbe aldı,

➡️İran darbe aldı,

➡️Avrupa darbe aldı,

➡️Amerika darbe aldı.

Türkiye aldığı önlemler, güçlü sağlık sistemi, mazlumların duası, Allah'ın izni ve inayetiyle bu işten güçlenerek çıkacaktır.

Yazıyıyla ilgili görüşlerinizi vahityilmaz63@gmail.com adresine iletebilirsiniz.

Bu Yazı 340 Kez Okunmuştur.
YORUM EKLE

Yorumunuz:

YORUMLAR

  Bu Yazıya Yorum Yapılmadı
YAZARIN DİĞER KÖŞE YAZILARI

AKÇAKALE'DE HAVA DURUMU
10.3° Çok Bulutlu Son Güncelleme: 03.04.2020, 01:07
CUM 7/19 °C
CMT 4/20 °C
PAZ 6/22 °C
PZT 10/23 °C
NÖBETÇİ ECZANE
GÜLDESTE ECZANESİ
YENİ MH.HAL SK.19/B
0 414 411 35 15
AKÇAKALE NAMAZ VAKİTLERİ
03 Nisan 2020 Cuma
HİCRİ: 10 Şaban 1441
İMSAK
04:39
GÜNEŞ
06:00
ÖĞLE
12:33
İKİNDİ
16:07
AKŞAM
18:55
YATSI
20:11
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 | Sitemizdeki meteryaller izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz... Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur.
Tel : (0542) 568 63 00 | E-Posta : akcakale@akcakale.com | Powered By : Harran Medya