Vahit YILMAZ

Vahit YILMAZ

27 Mart 2020 Cuma Saat 11:34
Örnek Bir Portre: Fahretttin Koca

Zor zamanlar toplumun içindeki cevherleri de gün yüzüne çıkarır. 

Dünyayı maddi manevi her yönüyle kıskaca alan ve tüm dünyayı tedirgin eden salgın hastalık Koronavirus de, bazı şahsiyetleri ön plana çıkardı. Bunlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti'nin Sağlık Bakanı Dr Fahretttin Koca. 

Kimdir Dr Fahretttin Koca? 

"Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965’te Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu."

Evet. Zor bir süreçten geçtiğimiz şu Korona Günleri'nin, Türkiye'de ortaya çıkardığı, daha doğrusu herkes tarafından fark edilmesini sağladığı kişi Sağlık Bakanımız Dr Fahretttin Koca. 

Virüsün, Türkiye'nin doğusunda İran'da, Irak'ta; kuzeyinde Azerbaycan'da, Gürcistan'da; batısında Yunanistan'da, Bulgaristan'da görülmüşken yani dört tarafını sarmışken, Avrupa'nın birçok ülkesinde, Amerika'da, Çin'de kol gezerken 
aldığı tedbirlerle bu gelişi geciktirdi.

 İlk vaka açıklandıktan bugüne kadar gayretiyle ve dünya ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye'nin bariz bir başarısının mimarı olması, 

Oluşturduğu bilim kurulu ile ortak akla inancıyla, 
Basın toplantılarında şeffaf ve naif üslubuyla, 
"ukalalık" yapan BBC Türkçe muhabirine bile "kusura bakma kızım" diyecek kadar beyefendiliğiyle:

Tevazünün adı.
Gayretin adı.
Samimiyetin adı.
Önce millet, memleket bütün derdi...
İlk ölüm vakasını "hastam" diye sahiplenen ve dudakları titreyerek söylemek zorunda kalan bir yiğit adam: Fahretttin Koca. 

Etki elamanları vasıtasıyla sürekli ayrıştırılmaya çalışılan Türkiye toplumunun, kahir ekserinin gönlünü kazanmak gerçekten herkese nasip olmaz. 

Koca, aynı zamanda çok başarılı bir iş insanı. Medipol Hastanelerinin sahibi, buradaki başarısı, Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkatini çekti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde, sağlık gibi devasa bir bakanlığı ona teslim etti. Ve bugün iyi ki o sağlık bakanıdır, diyoruz. 

Peki bundan neyi murad ediyoruz? 

Memleketim Akçakale'de ve tüm Türkiye'de genç arkadaşlarıma rol model olsun, istiyorum. 

Ülkemizin teminatı olan gençlerin topyekûn bir şekilde farklı farklı alanlarda, alanlarının en en iyisi olması ve başarıya koşullanması için. Bu sayede ülkemizin kolektif bir şekilde terakkisi mümkün olacaktır. 

Bu ülkenin genci olmak kolay değildir. Zira gönül coğrafyamızdaki tüm mazlumlar, o vefalı insanın tekrar gelmesini dört gözle beklemektedirler.

Ayrıca gönül coğrafyamızda bekleşenleri hayal kırıklığına uğratan istihbarat menşeli yapılar, büyük bir tahribata neden oldu. Bu tahribatı onaracak ve bekleşenlere derman olacak olan yine bizleriz. 

Afrika'dan, Hindistan'a, Balkanlar'dan Türkistan'a; Bilad-i Şam'dan Yemen'e kadar… Hâlen bekliyorlar bizi. 

Peki şu andaki istikametimiz bu yönde mi? 

Maalesef ki hayır! 

Anneler babalar çocuklarının mutlaka ve mutlaka "siyasetçi" olması halinde toplumda bir değerinin olacağını onlara dikte etmekte. 

Çocuklara küçüklükten itibaren illa siyasetçi olması için değil de iyi bir doktor, iyi bir öğretmen, iyi bir imam, iyi bir kaymakam, iyi bir mühendis, iyi bir ticaret erbabı olması halinde de toplumda kimlik sahibi olabileceklerini anlatmalıyız. 

Peki bizler Akçakale'de bunu nasıl sağlayabilir. Elbette eğitimle. 

Eğitimin öznesi öğrenci olmakla birlikte üç sac ayağı vardır: İlk ayağı aile yani ebeveynler, ikincisi öğretmen ve üçüncüsü idaredir. Bunlardan biri veya birkaçı eksik olduğu zaman maalesef istenilen netice hasıl olmamaktır. (Akçakale'de eğitim mevzusunu daha sonra bütüncül bir şekilde ele alacağız.)

Değerli Akçakale, artık ne olur tüm hayatları siyasete endekslemeyelim. Aksi takdirde siyaset kurumu doğası gereği sürekli gelecekte, çok düşük bir ihtimal olan "o koltuk" hayali ile bugünü ıskalamayı, çocuklarımızın çocukluğunu, gençlerimizin gençliğini yaşamadan bir şeylerin peşinden koşan, doymak bilmeyen bir nefse sevk edeceğimizi unutmayalım.  

 Bu yüzdendir ki küçük bir yer olan Akçakale'de bireylerin çoğunun "siyasete" yönelmesi pek de iyi bir şey değildir. Hangi alanda çalışıyor olursanız olun başarılı olduğunuz takdirde ve nasibinizde varsa siyaset de yaparsınız. Ama şunu da unutmayın bu ülkeden nice bakanlar nice başbakanlar nice cumhurbaşkanları gelip geçti. 

Meşhur bir deyimle Dünya Sultan Süleyman'a kalmadı... 

Birbirimizi kırmamaya, hep iyi şeylerle anılmayı, gönüller yapmayı, insanlığa faydalı eserler bırakmaya gayret edelim.

Hangi işi yaparsanız yapın, yaptığınız işin vicdanen rahatlığını yaşamanız  ve iyi insanları örnek almanız dileğiyle. 

Bu Yazı 866 Kez Okunmuştur.
YORUM EKLE

Yorumunuz:

YORUMLAR

  Bu Yazıya Yorum Yapılmadı
YAZARIN DİĞER KÖŞE YAZILARI

AKÇAKALE'DE HAVA DURUMU
19.6° Çok Bulutlu Son Güncelleme: 04.06.2020, 07:49
PER 15/31 °C
CUM 16/33 °C
CMT 17/36 °C
PAZ 18/39 °C
NÖBETÇİ ECZANE
DEMİRKOL ECZANESİ
CEYLANLI MAHALLESİ ABDULLAH GÜL BULVARI NO:221/E AKÇAKALE
0 414 (544) 373 22 93
AKÇAKALE NAMAZ VAKİTLERİ
04 Haziran 2020 Perşembe
HİCRİ: 12 Şevval 1441
İMSAK
03:17
GÜNEŞ
04:59
ÖĞLE
12:28
İKİNDİ
16:18
AKŞAM
19:46
YATSI
21:21
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 | Sitemizdeki meteryaller izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz... Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur.
Tel : (0542) 568 63 00 | E-Posta : akcakale@akcakale.com | Powered By : Harran Medya